Rescue víkend 06/2014

O víkendu 20. – 22. června 2014 pořádal Lachtan – klub sportovních potápěčů svoji každoroční akci, Rescue víkend. Pro letošní ročník realizační tým vybral lokalitu lomu Velká Amerika a jejího okolí s ubytováním v objektu střelnice, která přímo sousedí s lomem Malá Amerika.

Program Rescue víkendu byl rozdělen do dvou hlavních bloků, které byly doplněny o témata poskytování první pomoci související s jejich obsahem a také o témata obecná.

Autor fotografie - Petr Řehák

Prvním blokem, který začal brzy ráno v sobotu, byl blok potápěčský na lomu Velká Amerika. Organizátoři Karel, Karlos, Tomáš, Klára a Vendy vyrazili do lomu v 7 hodin ráno, aby připravili program pro všechny účastníky z řad potápěčů i nepotápěčů. Většina účastníků dorazila do lomu krátce po osmé hodině a po nezbytné přípravě výstrojí byl zahájen vlastní program. Na výcviku jsme přivítali i reprezentanta NAUI ČR Petra Řeháka a členy klubu AMERS, kteří se účastnili výcviku. Karel představil program potápěčské části, která spočívala v simulaci potápěčské nehody.

Autor fotografie - Petr Řehák

Trojčlenné týmy potápěčů se ve zhruba dvacetiminutových intervalech vydávaly na navigační ponor po vytyčené trase, na jehož konci jeden z potápěčů v roli figuranta simuloval potápěče, kterému při ponoru došel vzduch a v bezvědomí zůstal ležet na dně. Zbývající členové potápěčského týmu měli za úkol bezvládného potápěče vytěžit bezpečně na hladinu a poté ho po hladině transportovat ke břehu. Na břehu po vytažení a odstrojení začali s resuscitací, přičemž jeden z nich souběžně telefonoval s operátorem na lince zdravotnické záchranné služby, který uděloval instrukce. Jak již to u potápěčských nehod bývá, na břehu se pohybovala i řada „čumilů“ a „škodičů“, kteří se starali o zvyšování stresu záchranářů. Každý záchranný tým dostal po záchranné akci okamžitou zpětnou vazbu od profesionálních záchranářů z Červeného kříže.

Autor fotografie - Petr Řehák

Autor fotografie - Petr Řehák

Autor fotografie - Petr Řehák

Autor fotografie - Lachtanklub.czPo ukončení potápěčského bloku jsme se přesunuli zpět na střelnici k lehkému občerstvení a krátkému odpočinku, který organizátoři druhého bloku Honza H., Makula, Bono, Michal P., Martin J. a Vojta – lezeckého využili k přípravě terénu. Lezecká byla rozdělena na čtyři stanoviště, aby se jednotlivé týmy mohly vystřídat a všechno prakticky vyzkoušet. Jednotlivé úkoly byly navrženy tak, aby umožnily natrénovat techniky, které je možné využít i při potápění např. při transportu materiálu, přístupu do jeskyní apod. Účastníci si tak mohli vyzkoušet slaňování, prusíkování a vytažení zraněného z jámy s využitím kladkostroje. Jednotlivé techniky bylo možné vyzkoušet jak s použitím horolezeckého vybavení, tak i s použitím improvizovaných pomůcek, které potápěči běžně mívají na náročnějších potápěčských akcích – kus lana a nějaké karabiny. A protože se jednalo o Rescue víkend, na jednom ze stanovišť probíhala záchrana zraněného, který spadl ze skály a měl spoustu velmi reálně namaskovaných zranění.

Autor fotografie - Lachtanklub.cz

Autor fotografie - Lachtanklub.cz

Autor fotografie - Lachtanklub.cz

Vyčerpávající celodenní program byl završen grilováním a společným večerem u ohně , v rámci kterého ještě naši zdravotníci z Červeného kříže Jana a Honza P. rozebrali všechny části záchrany a shrnuli nejčastější chyby. Chyb naštěstí nebylo moc a dostalo se nám pochvaly za připravenost řešit krizové situace. Jako třešničku na dortu jsme ještě v průběhu řešili záchrannou akci s pracovním názvem „hospodská rvačka“, kde byla celá řada poranění s rozseknutou hlavou, useknutým prstem, tepenným krvácením a bodným poraněním na břiše.

V neděli dopoledne jsme využili nabídky prohlédnout si podzemí lomů Mořina a podívat se na místa, která nejsou běžně přístupná. Při prohlídce jsme si prohlédli místa, kde jsme prováděli sobotní výcvik z trochu jiného úhlu a také s výkladem o historii lomů.

Rescue víkend jsme ukončili v neděli po poledni a už se začínáme těšit, co nám přinese další ročník. Za ten letošní již zbývá jen poděkovat všem organizátorům potápěčské, lezecké i záchranářské části a také všem účastníkům za perfektní a nadšené nasazení. Díky.

Za Lachtan klub Jan Voříšek

Videoreportáž

Other News